KONUM PORTAL


PROGRAM,ANİMASYON,MÜZİK,HACK,SİTE TASARIM,ŞİİR,DİN,TARİH,VİDEO,OYUN İNDİRME,OYUN HİLELERİ,JOOMLA,PHP FUSION,MKPORTAL,PHP NUKE,KOMİK GİFLER,AŞK GİFLERİ,BAYRAK GİFLERİ,AYIRAÇ GİFLERİ,YAZARLAR,ROMAN ÖZETLERİ,DAMAR,RAP,ARABESK,ŞARKILAR,İLAHİLER
 
AnasayfaPORTALSSSAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap
Similar topics

  Paylaş | 
   

    Jdbc ile Veri Tabanına Bağlanmak

  Aşağa gitmek 
  YazarMesaj
  Admin

  avatar

  Mesaj Sayısı : 186
  Forum Tecrübesi : 59528
  Kayıt tarihi : 18/11/10
  Yaş : 26
  Nerden : kayseri

  MesajKonu: Jdbc ile Veri Tabanına Bağlanmak   Çarş. Mart 16, 2011 4:47 pm

  JDK 1.1 'den bu yana JDBC, Java 'nın temel taşı olarak standart
  paketle beraber geliyor. Anlamı ise Java Database Connectivity. Mevcut
  veritabanlarına kolay erişim için bir mekanizma sağlıyor. Java
  programları ile veritabanları arasında sürücüler (drivers) köprü
  oluşturmaktadır. Aynı kaynak kod ile birçok veritabanına
  ulaşabilirsiniz. Tabii ki bağlantı kurmak istediğiniz veritabanına ait
  sürücümüz mevcut olduğu sürece bu geçerlidir.

  {mosgoogle}
  Veritabanları uzun yıllardır mevcut ve değişik alanlarda kullanılmaktadır. Veritabanlarının sorgulanmasında ve işlenmesinde SQL (Structured Query Language) standart bir dil olarak kabul görmüştür.
  Windows dünyasında kabul görmüş olan ODBC (Open Database Connectivity), Java içinde temel alınmış. C'ye uygun olarak tasarlanmış olan ODBC, Java'nın nesneye yönelimli dizaynına uyarlanmıştır.

  Basit olarak veritabanına bağlantı adımları :

  1. Program, mevcut veritabanı ile, uygun sürücü vasıtasıyla iletişim kuruyor.
  2. Bir SQL komutu gönderiyor.
  3. Gönderdiği komutun sonucunu alıyor.

  İleride açıklanacak bazı detaylar elbetteki var, fakat veritabanına ulaşılması ve işlem yapılması korkulduğu kadar zor değil.
  1 Sürücüler JDBC kütüphanesinin yanında, kullanılacak veritabanına ait sürücünün bulunması gerekiyor. Sürücüler JDBC ile değişik veritabanları arasındaki köprüyü oluşturuyorlar. Genelde veritabanı geliştiricisi, uygun sürücüyü veritabanı ile birlikte sunuyor.
  Kullanabileceğiniz mevcut JDBC sürücülerinin listesini aşağıdaki adresten bulabilirsiniz
  [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
  2 JDBC-ODBC Köprüsü
  JDBC ilk duyurulduğunda her veritabanı için değişik JDBC sürücüsünün gerekmesi, destek açısından problemlerle karşılaşılacağını düşündürmüştür. SUN bu durumu görerek, problemleri ortadan kaldırmak için JDBC komutlarını ODBC komutlarına çeviren bir sürücü geliştirdi. Çoğu veritabanı için ODBC sürücüleri mevcut olduğu için, hemen hemen tüm veritabanları ile bağlantı kurmak mümkün olmuştur.
  3 Sürücünün Yüklenmesi Javada herşeyin sınıflarla olduğunu biliyoruz. Sürücünün yüklenmesinde de sürücü-sınıfının aktif edilmesinden başka işlem gerekmiyor. Bunu şu komutla yapıyoruz:
  Class.forName("jdbc.odbc.JdbcOdbcDriver");
  Java sınıf yükleyicisi sürücüyü yükler ve Sürücü-Yöneticisi (Driver-Manager) 'nde kendini register eder.
  Sürücü bulunamaz ise java.lang.ClassNotFoundException hatası oluşur. Bu hatayı yakalamak ve kontrol etmek için
  try{}
  catch{}
  bloğu kullanılır.
  4 Sürücü Yöneticisi (Driver Manager) Bir programın değişik veritabanları ile bağlantı kurması gerektiği durumlarda değişik sürücüler yüklemek gerekir. Bu sürücüleri organize etmek için java Sürücü-Yöneticisini kullanır.
  Veritabanına kurulmak istenen bağlantıların tümü sürücü-yöneticisinin üzerinden geçer. Tüm yüklü sürücülerin listesi sürücü-yöneticisinde tutulur 5 Bağlantı Kurma
  Sürücü yüklendikten ve sürücü yöneticisinde register edildikten sonra sıra veritabanı ile kurulacak bağlantıya geliyor. Bunun için Sürücü yöneticisi-Sınıfının getConection() metodunu kullanıyoruz.
  Connection connection = DriverManager.getConnection ("jdbc:odbc:adresler", "K.Adi", "Şifre");
  Veritabanına erişim için iki parametre gönderilmesi gerekiyor Bunlardan birincisi kullanıcı adı (K.Adi), diğeri ise şifredir. Ayrıca veritabanının yerini belirten bir string gönderiliyor. Bu string JDBC-url si oluyor.
  Bu metodun döndürdüğü değer Connection nesnesidir. Bu nesne üzerinden veritabanı ile ilgili işlemler yapılır.
  6 JDBC - URL
  JDBC - Url ile kullanılacak veritabanının tam yeri ve bu veritabanı için kullanılacak sürücü belirleniyor. Kullanımı şu şekildedir :
  jdbc::
  İki nokta üst üste ye kadar olan ilk kısım, internet url lerinde olduğu gibi kullanılacak protokolü belirliyor. "http:" veya "ftp:" gibi. Bizim durumumuzda her zaman "jdbc:" olması gerekiyor.
  kullanılcak sürücünün ismidir. Ya da değişik sürücüler tarafından kullanılabilen köprünün ismi olabilir. Örneğin SUN 'ın geliştirdiği ODBC-Köprüsü.
  kullanılacak veritabanıdır. Buraya yazılacak olan şey tam olarak kullanılacak sürücüye bağlıdır. Çoğu zaman veritabanının adıdır.
  7 Sürücülerin Register Edilmesi
  Sürücüler farklı şirketler tarafından geliştirildiği ve değişik fonksiyonları yerine getirebildiği için değişik protokoller ortaya çıkıyor. Sürücünün kullanımı isim ile olduğu için, sürücüyü geliştiren ( veya özel bir protokol ) şirketin bunu SUN tarafından register edilmesini sağlamak durumundadır.
  8 Sorgulama
  Veritabanı ile bağlantı kurulduktan sonra, bu bağlantı sayesinde veritabanına SQL komutları yollanabilir. JDBC gönderilen komutların doğruluğunu kontrol etmez. Programcı göndereceği komutların doğruluğundan ve kullandığı veritabanının bu komutu desteklediğinden emin olması gerekir. Veritabanının gönderilen komutu tanımaması halinde hata oluşur.
  JDBC uyumlu logoyu kullanabilmesi için bir veritabanının ve bu veritabanına ait sürücünün ANSI-SQL 2 komutlarını desteklemesi gerekiyor. Standart komutları kullanan bir programcının endişelenmesine mahal kalmıyor.
  Prensipte JDBC üç tip SQL komutunu destekliyor. Bunlar Statement (Basit SQL komutları ), PreparedStatement (Komplike SQL komutları) ve CallableStatement (Bir prosedürün çağrılması) dır.
  Her tip komut ayrı bir nesne kullanır. Basit bir SQL komutu için örnek :
  Statement komut = connection.createStatement();
  ResultSet donen = statement.executeQuery
  ("SELECT Adi, Adres, TelNo FROM Adresle");
  İlk satırda Connection nesnesinin createStatement() metodu
  kullanılarak basit bir SQL komutu için nesne oluşturuluyor.
  İkinci satırda executeQuery metodu parametre olarak aldığı SQL komutunu veritabanına gönderiyor. Dönen değer ise ResultSet tipindeki donen nesnesine aktarılıyor.
  9 Sonucun Alınması
  Veritabanına gönderilen SQL komutunun sonucu, sorgulama
  kriterine bağlı satırlardan oluşur. Değişik get() metodları ile sonuç satırlarının farklı kolonlarını elde etmek mümkündür. next() metodu ile sonuç satırlarının bir sonrakine atlanabilinir. Son satırda next() metodu kullanılırsa false değeri döner.
  while (donen.next())
  { String Adi = donen.getString("Adi");
  String Adres = donen.getString("Adres");
  int TelNo = donen.getInt("TelNo");
  System.out.println(Adi + ", " + Adres + ", " + TelNo);
  }
  Daha öncede bahsedildiği gibi değişik get metodları mevcuttur. Alınacak değerin tipine uygun get metodu kullanılır. Örneğin getByte(), getDouble(), getInt(), getString()
  İstenen veri, java tiplerinden biri olan streams ile de alınabilir. Yalnız bu yol büyük veri bloklarında kullanılır. Örneğin bir sonuç satırını 4 KB ^'lık veri bloğu şeklinde almak için kullanmanız gereken kod aşağıdadır.
  byte buffer = new byte[4096];
  while(donen.next())
  {
  Java.io.InputStream fin = donen.getAsciiStream(1);
  while(true)
  {
  int size = fin.read(buffer);
  if(size == -1)
  break;
  output.write(buffer, 0, size);
  }
  }
  10 MYSQL VERİTABANI BAĞLANTISI
  (MYSQL DATABASE CONNECTION)
  Mysql ‘e bağlanabilmek için öncelikle mysql driver(sürücü)’larınu internetten indirmeliyiz.
  [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
  adresinden Mark Matthews' MySQL JDBC Driver Version 1.1b sürüclerini indirerek /usr/tomcat dizini içine açalım.Dosyaları açtıktan sonra mysql.jar dosyasını CLASSPATH’e eklememiz gerekir.
  Export CLASSPATH=$CLASSPATH:/usr/tomcat/mm.mysql/mysql.jar
  Artık JDBC bağlantısı ile mysql server’a bağlanıp SELECT,INSERT,UPDATE,DELETE gibi işlemleri gerçekleştirebiliriz.Bu sürücünün en güzel özelliği veritabanı bağlantısı koparsa tekrar bağlanamaya çalışmasıdır.
  Bağlanmak için kullanacağımız JAVA kodu aşağıdaki gibi olabilir :
  import java.sql.*;
  public class LoadDriver
  {
  public static void main(String[] Args)
  {
  try {
  Class.forName("org.gjt.mm.mysql.Driver").newInstance();
  }
  catch (Exception E) {
  System.err.println("Unable to load driver.");
  E.printStackTrace();
  }
  .....
  Class.forName satırısı ile mysql driver’ını tanıtmış oluyoruz.Şimdi bu driver ile mysql ‘e belli kullanıcı ve şifre ile bir bağlantı (connection) açalım.
  Connection C = DriverManager.getConnection("jdbc:mysql://localhost/altug?user=root&password=");

  Bu bağlantı ile istediğimiz bir sorgulamayı yapabiliriz :

  Statement stmt = con.createStatement();
  stmt.executeQuery("select * from sekreter”);
  Bu sorgulama sonunda dönen kayıtları bir ResultSet ‘te saklamamız gerek.
  ResultSet rs = stmt.executeQuery("select * from sekreter”);
  while (rs.next())
  {
  System.out.println(RS.getString(1));
  }
  şimdi bağlantı için kullanabileceğimiz parametreleri inceleyelim :
  < /><><><>NameUseDefault ValueUserKullanıcı adı belirtilirYokpasswordŞifreYokautoReconnectVeritabanı bağlantısı koptuğunda tekrar bağlantı kurmak için (true / false )FalsemaxReconnectsEğer autoconnect “enable” ise en fazla kaç kere bağlanması gerektiğini belirtir3initialTimeoutEğer autoconnect “enable” ise bağlantı denemeleri arasındaki süreyi belirtir (saniye)2maxRowsEn fazla kaç sütunun geri döneceğini belirtir.(0 hepsinin döneceği (return) anlamındadır )0useUnicodeshould the driver use Unicode character encodings when handling strings? (true/false)FalseCharacterEncodingif useUnicode is true, what character encoding should the driver use when dealing with strings?None


  [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
  Sayfa başına dön Aşağa gitmek
  http://www.konum.benimforum.net
   
  Jdbc ile Veri Tabanına Bağlanmak
  Sayfa başına dön 
  1 sayfadaki 1 sayfası
   Similar topics
  -
  » Giriş/Çıkış(I/O) Birimi ve Yapısı

  Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
  KONUM PORTAL :: BİLİŞİM :: İnternet-
  Buraya geçin: