KONUM PORTAL

Join the forum, it's quick and easy

KONUM PORTAL
KONUM PORTAL
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
KONUM PORTAL

PROGRAM,ANİMASYON,MÜZİK,HACK,SİTE TASARIM,ŞİİR,DİN,TARİH,VİDEO,OYUN İNDİRME,OYUN HİLELERİ,JOOMLA,PHP FUSION,MKPORTAL,PHP NUKE,KOMİK GİFLER,AŞK GİFLERİ,BAYRAK GİFLERİ,AYIRAÇ GİFLERİ,YAZARLAR,ROMAN ÖZETLERİ,DAMAR,RAP,ARABESK,ŞARKILAR,İLAHİLER

Similar topics

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Katılımsız cd detaylari

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1Katılımsız cd detaylari Empty Katılımsız cd detaylari Cuma Haz. 18, 2010 6:42 pm

ByK4RB0N

ByK4RB0N
    ADMİN
    ADMİN

Katilimsiz Cd Detayli Anlatim

--------------------------------------------------------------------------------

Merhaba Arkadaslar,

I. Bölüm
    forumda sorulan sorulara bakarsak burda her seviyede arkadas var…Bu isi cok iyi kavramis olanlarda daha batch dosyasi nedir diye soranlarda…Yanlis anlasilmasin ilk baslarda bende ayni soruyu soruyordum..Bende olusturdugum katilimsiz Xp CD (DVD) sini bastan sona detayli bir sekilde anlatmaya karar verdim.. Bu sekilde ise yeni baslayan arkadaslarin olayin mantigini daha cabuk anlayacaklarini ümit ediyorum…Yazim hatalarindan dolayi simdiden özür diliyorum. Türkce klavyem yok maalesef…
    Herkese kolay gelsin….

Arkadaslar ben bu projede Windows XP Home almanca versiyonunu kullaniyorum. O yüzden bazi ayarlarda dikkat etmeniz gerekiyor. Bunlari yeri geldiginde belirtecegim..

Sanirim XP ye SP2 yi ve güncellemeleri entegre edemeyen yoktur. Bu sebepten bu fasli geciyorum…..

Servicepack 2 ve Hotfixes leri eklenmis XPCD sinin icerigi bende C:\XPCD dizininde… Buna dikkat edelim..Elimden geldigi kadar klasör ve dosyalarin yerlerini acikca belirtecegim…

Evet benim olusturdugum Katilimsiz XP DVD nin özellikleri söyle;

a- Kurulurken, sadece nereye kurulacagini soruyor…(Burada sizin format, partition gibi degisiklikleri yapma sansiniz var…
    b- Daha sonra RunonceEx ile istedigim 8 programi kuruyor.(Siz istediginz kadar ekleyebilirsiniz)
    c- Programlari kurduktan sonra bellekteki gecici dosyalari ve DVD den yüklenmis olan programlarin kurulum dosyalarini siliyor. Ve baslat menüsündeki bir kac gereksiz kisayolu siliyor…
    d- Sistemi kapatip aciyor, benutzer isminde otomatikman olusturdugu bir kullanici hesabi ile sistemi aciyor..Bu ismi daha sonra siz dilediginiz gibi degistirebilirsiniz..

Basliyoruz..

Katilimsiz kurulumu gerceklestirebilmemiz icin ilk basta winnt.sif dosyasini olusturmamiz gerekiyor.Ben bunun nasil olusturulacagina burada deginmeyecegim.Benim olusturdugum dosyayi asagiya yerlestiriyorum..Bilmeyen arkadaslar icin. asagidaki kodlari notepad i acin ve icine yerlestirin. Daha sonra bunu C:\XPCD\I386 icine winnt.sif olarak kaydediyoruz. (Türkce aciklamalari siliyoruz tabii.)Üzerine yazmasina izin veriyoruz.. *.sif uzantisina dikkat edelim..

1 - Winnt.sif dosyasinin icerigi ve açıklamaları….

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

[Data]
    AutoPartition=0 (Partition seçeneklerini manuel yapar.)

MsDosInitiated="0" (Kurulum CD den gerceklesir. )

UnattendedInstall="Yes" (İşletim sistemi katılımsız olarak gerçekleşecektir)

[Unattended]
    UnattendMode=FullUnattended ( Katilimsiz yükleme)

OemSkipEula=Yes (Lisans sözleşmesi sorulmaz…)

OemPreinstall=Yes (OEM klasörü oldugunu belirtir.)

TargetPath=\WINDOWS (Isletim Sistemini bu dizine kurar..)

FileSystem=* ( format ve partition işlemerini manuel yaparsiniz)

UnattendSwitch="yes" (Hoşgeldin penceresini, İnternet bağlantısını ve kullanıcı hesabı oluşturma )
    ( işlemlerini iptal eder.Bunlari sonra yapabilirsiniz.)

WaitForReboot="No" (Sistemi başlatmak için 15 saniye beklemek durumunda kalmazsınız.)

DriverSigningPolicy=Ignore (Sürücüler icinWHQL sertifikasi aramaz..)

[GuiUnattended]
    AdminPassword=* (Olusturulacak hesaba parola koymaz.)

EncryptedAdminPassword=No (Parolayi sifrelendirmez.)

OEMSkipRegional=1 (Bölge ve dil ayarlarini sormaz )

TimeZone=130 (Zaman dilimini otomatik secer.)

OemSkipWelcome=1 (GUI-mode da Hosgeldin sayfasini göstermez.)

[UserData]

ProductKey=XXXXX-XXXXX-XXXXX-XXXXX-XXXXX (XXX yerine ürün kodunu yazin)

FullName="XXXXX” (XXX yerine kullanici ismini yazin )

OrgName="XXXXXX” (XXX yerine Organisation ismini yazin )

ComputerName=XXXXXX (XXX yerine bilgisayarin ismini yazin.)

[TapiLocation]
    CountryCode=90 ( Ülke kodunu belirler..)

[RegionalSettings]
    LanguageGroup=6.1 ( ! Dil gruplarini belirler..(kontrol edin)
    Language=00000407 ! Kurulum dilini belirler.. (kontrol edin)

[Identification]
    JoinWorkgroup=CalismaGrubu (Calisma grup adini giriniz..)

[Networking]
    InstallDefaultComponents=Yes (Ag ayarlari varsayilan olark kurulur.)

[Components]
    msmsgs=off (Windows messenger’i yüklemez..)
    msnexplr=off (MSN Explorer’i yüklemez.)
    freecell=off
    hearts=off
    minesweeper=off (Ben bunların hiçbirinin yüklenmesini istemedim. )
    (Siz istiyorsanız off yerine on yazın…)
    pinball=off
    solitaire=off
    spider=off
    zonegames=off
    mswordpad=off
    paint=off
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Evet arkadaslar winnt.sif dosyasinin icerigi böyle.

2 – OEM Klasörü ve icerigi…..

OEM klasörü altina kurulmasini istedigimiz programlari ve komut dosyalarini yerlestirecegiz..

C:\XPCD\ icine $OEM$ adinda yeni bir klasör ekleyin.
    C:\XPCD\$OEM$\ icine $1 adinda yeni bir klasör ekleyin.
    C:\XPCD\$OEM$\ $1\ icine install adinda yeni bir klasör ekleyin.(Yüklemek istedigimiz bütün programlari bu dosyanin altina yerlestirecegiz..)
    C:\XPCD\$OEM$\ icine $$ adinda yeni bir klasör ekleyin.
    C:\XPCD\$OEM$\ $$\ icine system32 adinda yeni bir klasör ekleyin.

[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] bu linktende cmdow.zip dosyasini indirin ve acin. Icinden cikan cmdow.exe dosyasini C:\XPCD\$OEM$\ $$\ system 32 klasörü icine yerlestirin.

Bu dosya kisaca kurulum sirasinda komutlarin ekranda görünmesini engelliyormus anladigim kadariyla…

• Notepad’i acin ve asagidaki kodu icine yapistirin.Daha sonra cmdlines.txt adi ile C:\XPCD\$OEM$\ Klasörü icine kaydedin….

Cmdlines.txt

--------------------------------------------------------------------------------
    [COMMANDS]
    "RunOnceEx.cmd"

------------------------------------------------------------------------------------

Bu komut programlari kurmak icin gerekli olan RunonceEX.cmd dosyasini calistiracaktir…

• Asagidaki texti kopyalayin ve notepad icine yapistirin. RunOnceEx.cmd adi ile C:\XPCD\$OEM$\ klasörü icine kaydedin….Bu dosya icerigine cok dikkat edin..En ufak bir hata kurulumu engelleyecektir….*.cmd uzantisina dikkat edin…txt olmasin….

Not: Sessiz kurulum anahtarlari her program icin farklidir.Siz ekleyeceginiz programlarin sessiz kurulum anahtarlarinida uygun yere yazarak istediginiz kadar program ekleyebilirsiniz…

RunonceEx.cmd
    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

cmdow @ /HID
    @Echo Off

SET KEY=HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion \RunOnceEx
    REG ADD %KEY% /V TITLE /D "Programlar Yukleniyor " /f

REG ADD %KEY%\001 /VE /D "MS Office 2003 Pro" /f
    REG ADD %KEY%\001 /V 1 /D "%systemdrive%\install\office2003\setup.exe

REG ADD %KEY%\005 /VE /D "Fire Fox ( Mozilla ) 1.5.1 DE" /f
    REG ADD %KEY%\005 /V 1 /D "%systemdrive%\install\firefox\setup.exe -ms -ira /f

REG ADD %KEY%\010 /VE /D "Media Player 10 DE" /f
    REG ADD %KEY%\010 /V 1 /D "%systemdrive%\Install\mp10\mp10setup.exe /q:A" /f

REG ADD %KEY%\012 /VE /D "MSN Messenger 7.5 DE" /f
    REG ADD %KEY%\012 /V 1 /D "%systemdrive%\Install\msn\MsnMsgs.msi /qn" /f

REG ADD %KEY%\015 /VE /D "MicrosoftAntiSpyware" /f
    REG ADD %KEY%\015 /V 1 /D "%systemdrive%\install\msasw\msantispyware.exe /verysilence /V/qn /f

REG ADD %KEY%\020 /VE /D "WinRAR 3.51 DE" /f
    REG ADD %KEY%\020 /V 1 /D "%systemdrive%\install\winrar\winrar351.exe /s" /f

REG ADD %KEY%\030 /VE /D "Ad-Aware Personal Edition 1.0.6" /f
    REG ADD %KEY%\030 /V 1 /D "%systemdrive%\install\adaware\adaware106.exe /s" /f

REG ADD %KEY%\040 /VE /D "Everest Home Edition 2.20" /f
    REG ADD %KEY%\040 /V 1 /D "%systemdrive%\install\everest\everest.exe /VERYSILENT /SP-" /f

REG ADD %KEY%\050 /VE /D " Gereksiz Dosyalar Siliniyor ve Sistem Yeniden Baslatiliyor" /f
    REG ADD %KEY%\050 /V 1 /D "%systemdrive%\install\temizle.cmd" /f

EXIT

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Asagidaki komutu inceleyelim…

REG ADD %KEY%\050 /VE /D "WinRAR 3.51 DE" /f
    REG ADD %KEY%\050 /V 1 /D "%systemdrive%\install\winrar\winrar351.exe /s" /f

Burada bizim yapmamiz gereken yukaridada anlasilacagi gibi winrar351.exe dosyasini komutta belirtigimiz yere yerlestirmektir…Yani C:\XPCD\$OEM$\ $1\ install\winrar\ klasörü altina….

Kurmak istedigimiz bütün programlari C:\XPCD\$OEM$\ $1\ install\ klasörü altinda, olusturacagimiz yeni bir klasör icine yerlestiriyoruz…Klasör ismini istediginiz gibi verebilirsiniz.. RunOnceEx icerigini ona gore degistirin.

Örnek olarak kurulmasini istedigim programlarin exe dosyalarinin yerleri söyle…

-MS Office 2003 : Office kurulumu biraz zor bunu yazimin ikinci bölümde anlatacagim..

-Firefox : Firefoxun son sürümünü indirelim, adini basit olmasi icin setup.exe olarak degistirelim. C:\XPCD\$OEM$\ $1\ install\ dizininde firefox adinda yeni bir klasör olusturalim. Setup.exe dosyamizi bunun icine yapistiralim.

-Media Player 10: Media Player 10 indirelim, adini mp10setup.exe diye degistirelim ve C:\XPCD\$OEM$\ $1\ install\mp10\ dizini icine yerlestirelim.

-MSN Messneger 7.5: MSN Meesenger 7.5 indiriyoruz.Indirdigimiz dosya *.exe uzantili bir dosya olacaktir. Install_MSN_Messenger7-5.EXE üstüne sag tikliyoruz ve winrar ile veya winzip ile herhangi bir yere aciyoruz. Actigimiz hedef dosyada bootstrap.exe ve MsnMsgs.msi dosyalari olmasi lazim.Bunlardan sadece MsnMsgs.msi dosyasini alip ve C:\XPCD\$OEM$\ $1\ install\msn\ klasörü icine kaydediyoruz.
    (Sadece Msn icin bu durum söz konusu)

-Microsoft AntiSpyware: Yine bu programinda adini msantispyware.exe diye degistirip C:\XPCD\$OEM$\ $1\ install\msasw\ icine kaydediyoruz..

Sanirim olayin mantigini anlamissinizdir….Diger programlari yazmiyorum artik…….

• RunOnceEx.cmd icerigine bakarsaniz son satirda temizle.cmd adinda baska bir uygulama calistiriyoruz. Bu dosya ile sisteme kurulum sirasinda kopyalanan verileri ve bir kac gereksiz kisayolu sildiriyoruz..Ayrica sistemi kapatip aciyor….Asagidaki icerigi yine notepad e tasiyin ve temizle.cmd adi ile C:\XPCD\$OEM$\ $1\ install\ klasörü icine kayit edin.

Temizle.cmd
    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    cmdow @ /HID
    shutdown.exe -r -f -t 60 -c "Windows XP 1 Dakika icinde yeniden baslatilacak....."
    net user aspnet /delete

DEL "%systemroot%\*.bmp"
    DEL "%systemroot%\Web\Wallpaper\*.jpg"
    DEL "%systemroot%\system32\dllcache\*.scr"
    DEL "%systemroot%\system32\*.scr"

DEL "%AllUsersProfile%\Start Menu\Windows Update.lnk"
    DEL "%AllUsersProfile%\Start Menu\Set Program Access and Defaults.lnk"
    DEL "%AllUsersProfile%\Start Menu\Windows Catalog.lnk"

RD /S /Q %systemdrive%\install\

EXIT

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Evet buraya kadar geldiyseniz isi becerdiniz demektir….Simdi nlite ile xpcd nin icerigini isosunu alip VM Workstation da test edebilirsiniz… Her türlü düsünce ve yorumlarinizi bekliyorum.

Yazimin ikinci bölümünde MS office 2003 sessiz kurulumun dosyasinin olusturulmasini anlatacagim…

Görüsmek Üzere……

Konu Supplice tarafından (06-14-07 Saat 13:01 ) değiştirilmiştir..

https://konum.benimforum.net

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]